آزمون tms

آزمون TMS

دانشگاه‌های پزشکی آلمان بدلیل سطح علمی ‌بالا و خدمات آموزشی با کیفیت ، جزو بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی اروپا و جهان قرار دارند که این عامل همراه با امکان فراهم نمودن یک زندگی خوب ، باعث شده هرساله تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان از سراسر نقاط جهان، به این کشور مهاجرت کنند .

آزمون مطالعات پزشکی (Test for Medical Studies)  یا TMS یک آزمون ورودی پزشکی ، دندان‌پزشکی و دامپزشکی برای متقاضیان بین‌المللی تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان می باشد که آن را مرکز دفتر هماهنگی TMS (TMS-Koordinationsstelle) واقع در دانشکده ی پزشکی هایدلبرگ  ، بصورت دو نوبت در سال(بهار و پاییز) و فقط در کشور آلمان برگزار می‌کند . در این آزمون،  اطلاعات کسب ‌شده ی متقاضی در طول دوره ی تحصیلات متوسطه نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

آزمون TMS ، که همه ی داوطلبان باید آن را پشت‌سر بگذارنند ، با آزمون زبان آنلاین شروع می شود .  TMS  ، هشت گروه تمرین را که شامل شرایط شناختی ، توانایی حافظه و استدلال و تمرکز متقاضیان در رشته ی دلخواهشان  می شود را ارزیابی کرده و همچنین مقایسه ی مدارک تحصیلی متقاضیان بین‌المللی با دانشگاه‌های مختلف را نیز ممکن می‌سازد.  درحال‌حاضر، TMS در  36 دانشکده ی پزشکی و 28 دانشکده ی دندانپزشکی برگزار می‌گردد.

داوطلبان در صورت عدم قبولی در آزمون TMS ، یکسال بعد می‌توانند مجددا در آزمون شرکت کنند.

((########در آزمون TestAS  ، سؤالات گوناگونی در حوزه‌های تحصیلی مختلف از جمله مهندسی ، اقتصاد ، ریاضیات ، اطلاعات فناوری و علوم طبیعی ، علوم انسانی ، مطالعات فرهنگی و علوم اجتماعی از شرکت‌کنندگان می‌شود که آن ها ابتدا باید از بین زبان انگلیسی و آلمانی یکی را انتخاب نموده و پس از گذراندن آزمون زبان مرتبط ، سؤال‌های آزمون اصلی را پاسخ گویند . در ادامه و در بخش موضوع‌محور آزمون ، با سؤال‌هایی از رشته ی مورد نظرشان مواجه خواهند شد . در نهایت شرکت‌کنندگان با نام کاربری و رمز عبوری که به آن ها داده می‌شود ، با مراجعه به وبگاه آزمون، از بازخورد و نتایج نهایی آزمون آگاه می شوند.

نکته مهم برای شرکت در آزمون TMS محدودیت در تعداد دفعات شرکت در این آزمون می‌­باشد ، بدین صورت که متقاضیان تحصیل در رشته­‌های پزشکی ، دندانپزشکی و دامپزشکی فقط یک بار اجازه ی شرکت در این آزمون را دارند و در صورت عدم موفقیت ، امکان ثبت نام مجدد و به طبع آن ادامه ی تحصیل در رشته­‌های پزشکی وجود نخواهد داشت.

مراحل ورود به رشته ی پزشکی درکشورآلمان

برای تحصیل در رشته پزشکی آلمان باید یک دوره ی آموزشی 6 ساله را به زبان آلمانی گذراند .

-اولین قدم شرکت در دوره‌­های زبان آلمانی  ، تقویت آن و سپس اخذ مدرک زبان آلمانی می باشد . برای تحصیل پزشکی در کشور آلمان تسلط به زبان آلمانی و دریافت مدرک  C1 الزامی است ، دریافت این مدرک برای دانشجویان بین‌المللی به صورت حضوری درکشورآلمان و یا از راه دور و درکشور داوطلبان امکان‌پذیر می‌­باشد.

– درمرحله ی بعد و پس از اخذ مدرک C1، بهتر است داوطلبان وارد دوره­‌های اختیاری تحصیلی پیش پزشکی یا  Fundation شده که در آن دروس مورد نیاز برای آزمون ورودی پزشکی آلمان به دانشجویان آموزش داده می­‌شود و سپس در امتحان ورودی پزشکی آلمان شرکت نمایند .

– دانشجویان پس از قبولی در امتحان ورودی پزشکی آلمان ، ابتدا در یک دوره ی 2 ساله یا 4 ترم به مطالعه ی مباحث پیش بالینی می پردازند و سپس وارد دوره ی بالینی 3 ساله یا 6 ترمی می شوند . پس از گذراندن دوره­‌های پیش بالینی و بالینی ، یک دوره ی عملی 1 ساله را گذرانده و در نهایت در آزمون ملی پزشکی آلمان شرکت می نمایند که با  قبولی در این آزمون ، مجوز کار پزشکی یا Approbation به فارغ‌التحصیلان پزشکی دانشگاه­‌های آلمان اعطا خواهد شد.

ساختار آموزشی و پژوهشی تمام دانشگاه‌ها یکسان است و دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد بایکدیگر ادغام شده‌اند و دانشجویان برای ورود به بازار کار، بعد از فارغ‌التحصیلی در آزمون دولتی Staatsexamen باید شرکت کنند.

برای ادامه ی تحصیل در مقاطع تخصصی و فوق تخصصی ، حداقل به 5 تا 6 سال زمان نیاز خواهد بود.

شرایط تحصیل در کالج­ های پیش پزشکی در آلمان

پس از کسب تسلط بر زبان آلمانی، دانشجویان می‌­توانند به یکی از روش­‌های زیر به تحصیل ادامه دهند:

 1. برای آشنایی بیشتر با مباحث آزمون  TMS ، ورود اختیاری به کالج‌­های پیش پزشکی و سپس شرکت در آزمون پزشکی آلمان
 2. شرکت در آزمون پزشکی آلمان و کسب نمره ی لازم جهت ادامه ی تحصیل در این کشور ، شانس متقاضیان برای پذیرش در رشته ی پزشکی با گپ تحصیلی پایین ( داشتن معدل بالا و پایین بودن فاصله ادامه ی تحصیل با پایان مقطع قبلی ) ، افزایش می­‌یابد.

گواهی پایان دوره ی دیپلم 12 ساله با معدل بالا و داشتن مدرک زبان آلمانی در حد C1 ، از الزامات ورود به کالج‌های پیش پزشکی آلمان می باشد.

آزمون tms

ساختار آزمون TMS

آمادگی برای شرکت در آزمون ورودی پزشکی آلمان

از آنجایی که شما تنها یک بار شانس شرکت در امتحان TMS را دارید، توصیه ‌می‌شود با مطالعه ی نمونه سوالات آزمون ورودی پزشکی آلمان در سال­های قبل  یا از طریق نمونه سؤالات آزمون TMS  در سه جلد :

    Test für medizinische Studiengänge I – Originalversion I des TMS“ (6., aktualisierte Auflage; ISBN 978-3801727772)

„Test für medizinische Studiengänge II – Originalversion II des TMS“ (6., aktualisierte Auflage; ISBN 978-3801727789) und

„Test für medizinische Studiengänge und Eignungstest für das Medizinstudium III – Originalversion III des TMS/EMS“; ISBN 978-3801729363).

و بهره­‌گیری از سیستم‌­های آموزش آنلاین و سایت‌های اینترنتی ، با آمادگی کامل در این آزمون شرکت نمایید .

مدارک مورد نیاز برای آزمون ورودی پزشکی در آلمان

برای شرکت در آزمون TMS باید از اول دسامبر تا ۱۵ ژانویه در وب‌سایت رسمی این آزمون به آدرس اینترنتی tms-info.org  ثبت نام نمایید. هزینه ثبت نام در آزمون ورودی پزشکی آلمان ۱۰۰ یورو است که دانشجویان برای پرداخت آن تا 21 ژانویه و برای تعیین محل شرکت در آزمون تا 23 ژانویه فرصت خواهند داشت. دعوت­نامه‌­های شرکت در آزمون همه ساله در اواسط ماه آوریل برای دانشجویان قابل دسترسی است.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون ورودی پزشکی در آلمان

 • فرم چاپ شده دعوت نامه آزمون TMS آلمان
 • پاسپورت یا کارت شناسایی عکس­دار و معتبر دانشجو
 • برای دانش آموزانی که سن­شان پایین­تر از سن قانونی است، فرم رضایت نامه سرپرست یا والدین الزامی است.
 • همراه داشتن خودکار یا مداد نازک نیز الزامی است.

ویزای آلمان برای شرکت در آزمون  TMS

جهت سفر به آلمان و شرکت در آزمون TMS به ویزای تحصیلی آلمان ، در دو نوع ویزای متقاضی دانشجویی آلمان با اعتبار 3 ماهه  و ویزای دانشجویی آلمان نیاز است.

مدارک لازم جهت درخواست ویزای متقاضی دانشجویی آلمان

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای متقاضی دانشجویی آلمان
 • گذرنامه معتبر
 • اثبات وضعیت مدنی (شناسنامه، گواهی ازدواج، شناسنامه کودکان، گواهی فوت همسر)
 • دو قطعه عکس باکیفیت
 • کپی ویزاهای قبلی (در صورت وجود)
 • اثبات محل اقامت در آلمان (شما باید اثبات کنید که در طول اقامت در آلمان جایی برای ساکن شدن دارید.)
 • اثبات بیمه درمانی تحت پوشش برای مدت اقامت در آلمان
 • اثبات تمکن مالی در آلمان کهبرای دانشجویان رقم ۸۶۱ یورو در ماه می‌­باشد.
 • گواهی اتمام تحصیل Abitur که معادل مدارک تحصیلی آلمان است.
 • اثبات مهارت زبان آلمانی

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی آلمان

هر دانشگاه آلمانی سهمیه‌ای 5درصدی برای دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیۀ اروپا درنظر گرفته است و اگر عملکرد داوطلبان در دبیرستان مطلوب باشد، به‌راحتی قادر خواهند بود به دانشگاه‌های آلمان  وارد شوند. ازآنجا دانشگاه‌ها مستقیماً برنامه‌های دانشجویان خارجی را بررسی می‌کند، هیچ قانون کلی و منفردی وجود ندارد و معمولاً هر دانشگاه به‌ معدل و مهارت‌های عالی در زبان آلمانی توجه می‌کند.

شرایط عمومی پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی آلمان

1. مهارت‌های عالی زبان آلمانی ، رشته‌های پزشکی فقط به زبان آلمانی ارائه می‌شوند ،  به همین دلیل داشتن مدرک C1 ضروری می باشد

2. گواهی و ریزنمرات دبیرستان که همتراز سطح A در آلمان باشد

 3. آشنایی کافی با زبان انگلیسی ، باوجود تدریس دروس به‌زبان آلمانی و واحدهای عملی ، تسلط بر زبان انگلیسی برای مطالعه ی  مقاله‌های علمی ضروری می باشد

 4. دانش عالی در زمینه‌های زیست و شیمی و ریاضی

شرایط تحصیل کالج پزشکی

دوره های آمادگی کالج های پزشکی آلمان به عنوان مکمل دوره تحصیل پیش پزشکی برای اخذ پذیرش در دوره های پزشکی دانشگاه های آلمان محسوب می شوند. یکی از مهم ترین موارد در اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان دارا بودن دیپلم 13 ساله همانند دیپلم متوسطه آلمان می باشد.

 • از آن جا که مدرک دیپلم متقاضیان ایرانی 12 ساله است، متقاضیان ایرانی باید در دوره یک ساله کالج های پزشکی این کشور شرکت کنند تا مدرک دیپلم 13 ساله را اخذ کنند و مجاز به تحصیل پزشکی آلمان شوند.

مدارک لازم اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی

 • رزومه و سوابق تحصیلی علمی
 • مدرک مهارت زبان آلمانی در سطح بالا
 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • مقاله های علمی و تحقیقی
 • توصیه نامه های تحصیلی

ثبت‌نام درآزمون TMS

شرکت در آزمون TMS  ، فقط به‌صورت اینترنتی انجام می شود . برای ثبت‌ نام در این آزمون، در فصل بهار از ابتدای ژانویه و در فصل پاییز از ابتدای جولای و پس از پرداخت هزینه ی آزمون ، می‌توانید اقدام نمایید. دقت کنید که ثبت‌نام را به آخرین روز مهلت ثبت‌نام موکول نکنید، زیرا اگر پایان دوره ثبت‌نام مربوطه در روز شنبه، یکشنبه یا تعطیل رسمی باشد، دوره ی ثبت‌نام تا پایان روز کاری بعدی تمدید نمی‌شود .

پس از ثبت‌نام ، امکان تغییر تاریخ و مکان برگزاری آزمون به هیچ وجه وجود ندارد.

مراحل ثبت‌نام در آزمون TMS

برای اینکه بتوانید در آزمون TMS شرکت کنید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 •  یک حساب کاربری در پورتال آزمون (tms-info.org) ایجاد کنید
 • وارد حساب کاربری شوید.
 • هزینه آزمون (۱۰۰ یورو) را پرداخت کنید.
 • محل/تاریخ آزمون را انتخاب کنید.

افراد زیر ۱۸ سال، هنگام ثبت‌نام در آزمون باید رضایت‌نامه امضا شده والدین را بارگذاری نمایند.

 نمره دهی آزمون TMS

نمره آزمون TMS، بین ۷۰ و ۱۳۰ در نوسان است. به‌طورکلی، اگر نمره شرکت‌کننده در آزمون TMS بیشتر از ۱۰۰ باشد، عملکردی بالاتر از حد متوسط ​​حاصل شده است. اگر نمره کسب‌شده زیر ۱۰۰ باشد، شرکت‌کننده به نتیجه‌ای کمتر از میانگین دست یافته است.

 نتایج آزمون TM

آزمون TMS توسط موسسه تحقیقات آزمون و استعدادهای درخشان (ITB) ارزیابی می‌شود. نتایج آزمون فصل بهار، در ۳۰ ژوئن و نتایج آزمون فصل پاییز در ۲۰ دسامبر اعلام می‌شود. برای اطلاع از نتیجه آزمون باید وارد حساب کاربری خود در پورتال TMS شوید. توجه داشته باشید که همه حساب‌های کاربری فصل بهار در ۱ اکتبر و حساب‌های کاربری فصل پاییز در ۱ آوریل حذف می‌شوند، بنابراین از نتیجه آزمون خود پرینت بگیرید و آن را نگه دارید.

امتحان ورودی پزشکی آلمان و شرایط پذیرش

پذیرش تحصیلی دانشگاه پزشکی آلمان بر اساس دارا بودن دیپلم Abitur می باشد. متقاضیانی که دارای نمره بالاتری در این دیپلم باشند، امتیاز ویژه ای برای اخذ پذیرش دارند. دارا بودن رزومه علمی تحصیلی قوی، دارا بودن انگیزه نامه قوی و دارا بودن مدرک زبان آلمانی در سطح بالا به عنوان امتیازهای ویژه در اخذ پذیرش پزشکی آلمان محسوب می شود.

پذیرش Uni-Assist

پذیرش پزشکی و بسیاری از رشته های دیگر دانشگاه های آلمان از سال 2004 به صورت Uni-Assist می باشد. از شرایط مهم پذیرش به این روش دارا بودن مدرک مهارت زبان آلمانی سطح C1 و یا مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس 7 به بالا، بالا بودن معدل دیپلم و بالا بودن ریزنمره های دروس پایه دیپلم می باشد.

 • متقاضیان با دارا بودن مدارک لازم باید در آزمون کالج پزشکی آلمان شرکت کنند. برای شرکت در آزمون کالج متقاضیان باید دارای مدرک مهارت زبان b1 و b2 باشند.
 • پس از پذیرش در آزمون ورودی کالج و فراگیری دروس متقاضی باید در آزمون پایانی کالج شرکت کند و نمره لازم را کسب کند.
 • پذیرش در آزمون پایانی کالج پزشکی آلمان به مثابه اخذ پذیرش ورودی پزشکی آلمان می باشد.
آزمون tms

امتحان ورودی پزشکی آلمان برای ایرانی ها

متقاضیان ایرانی برای تحصیل پزشکی آلمان باید در کنکور سراسری ایران در رشته پزشکی پذیرفته شده باشند. در واقع متقاضیان ایرانی پس از پذیرش پزشکی در کنکور سراسری ایران می توانند برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های آلمان اقدام کنند.

امتحان ورودی پزشکی آلمان برای ایرانی ها

 • ذکر این نکته ضروری است که اگر متقاضی ایرانی دارای مدرک پذیرش در کنکور سراسری ایران باشد، نیاز به شرکت در کالج پزشکی آلمان ندارد و می تواند به طور مستقیم در آزمون ورودی دانشگاه پزشکی آلمان شرکت کنند.
 • در صورتی که متقاضی ایرانی در کنکور سراسری ایران پذیرفته نشده باشد و یا به هر دلیل در این آزمون شرکت نکرده باشد، باید در دوره های یک ساله آمادگی درسی در کالج های آلمان شرکت کند.
 • متقاضی پس از تمام شدن دوره کالج پزشکی با اخذ نمره لازم در آزمون ورودی دانشگاه  پزشکی آلمان شرکت کند و در صورت اخذ نمره لازم تحصیل در رشته پزشکی را آغاز کند.

شرایط بدون آزمون

متقاضیانی که دارای شرایط لازم برای ورود مستقیم به دانشگاه پزشکی آلمان نمی باشند، باید دارای معدل دیپلم عالی و مدرک زبان آلمانی سطح b1 باشند. متقاضیان باید برای بالا بردن سطح زبان آلمانی خود در دوره یک ساله آمادگی زبان آلمانی شرکت کنند و مدرک مهارت زبان آلمانی C1 را دریافت کنند.

 • متقاضیان پس از اخذ مدرک مهارت زبان آلمانی C1 می توانند در دوره فاندیشن یا پیش-پزشکی شرکت کنند.
 • دوره فاندیشن در دانشگاه پزشکی شهر برلین برگزار می شود. متقاضیانی که در آزمون پایان دوره فاندیشن نمره لازم را کسب کنند، نیاز به شرکت در آزمون ورودی پزشکی آلمان ندارند.

 دانشگاه های پزشکی آلمان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران ۲۰۲۰-۲۰۲۱

متقاضیان ایرانی پس از اخذ نمره لازم در آزمون ورودی دانشگاه پزشکی آلمان می تواند در دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران تحصیل کند. بسیاری از دانشگاه های پزشکی آلمان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران می باشند. متقاضیان ایرانی می توانند با تحصیل در این دانشگاه ها و فارغ التحصیلی با اخذ مدرک معتبر برای کار و طبابت و یا ادامه تحصیل به کشور خود بازگردند.

بعضی از دانشگاه های پزشکی آلمان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران عبارت است از:

 • دانشگاه پزشکی لودویگ ماکسیمیلیان در شهر مونیخ
 • دانشگاه پزشکی مینه سوتا در شهر فرانکفورت
 • دانشگاه پزشکی هومبولت زوبرلین
 • دانشگاه پزشکی ابرهارد کریل تایتینگ
 • دانشگاه پزشکی هایدلبرگ
 • دانشگاه پزشکی هانور
 • دانشگاه پزشکی بن

مزایای تحصیل در کالج های و دانشگاه های پزشکی درآلمان

 • وجود دانشگاه های پزشکی با رتبه های جهانی
 • رایگان و کم هزینه بودن تحصیل پزشکی
 • بالا بودن سطح سیستم آموزشی
 • تنوع رشته های علوم پزشکی
 • برخورداری از بورسیه های تحصیلی پزشکی
 • زندگی در کشوری با ثبات اقتصادی و مدیریت مناسب
 • پایین بودن نرخ تورم و پایین بودن نرخ بیکاری
 • پایین بودن هزینه های زندگی
 • فرصت های شغلی فراوان پس از فارغ التحصیلی
 • برخورداری متقاضیان از بورسیه های پزشکی با هر ملیت و نژاد
 • بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها و پایین بودن هزینه های تحصیل
 • بالا بودن سطح سیستم آموزشی تحصیلی
 • بالا بودن اعتبار و ارزش مدارک تحصیلی
 • بالا بودن سطح امنیت اجتماعی و ثبات اقتصادی
 • امکان اخذ ویزای همراه دانشجو برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • امکان اخذ اقامت دائم آلمان پس از فارغ تحصیلی با جستجوی کار
 • امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری با یافتن کار

لیست دانشگاه‌های مختلف پزشکی آلمان برای جذب دانشجو با نمره قبولی TMS:

 رشته‌های پزشکی:

 • دانشگاه آخن
 • دانشگاه آگسبورگ
 • دانشگاه برلین
 • دانشگاه بیلفلد
 • دانشگاه بکوم
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه درسدن
 • دانشگاه درسدن شمنیتز
 • دانشگاه دویسبورگ اسن
 • دانشگاه دوسلدورف
 • دانشگاه ارلانگن نورمبرگ
 • دانشگاه ارلانگن نورمبرگ/ بیروت
 • دانشگاه فرانکفورت ای ام ماین
 • دانشگاه فریبورگ
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه گریفسوالد
 • دانشگاه هال
 • دانشگاه هانور
 • دانشگاه هیدیلبرگ
 • دانشگاه مانهیم
 • دانشگاه جنا
 • دانشگاه کیل
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه لیپزیگ
 • دانشگاه لوبک
 • دانشگاه ماینز
 • دانشگاه ماربورگ
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه الدنبورگ
 • دانشگاه رگنسبورگ
 • دانشگاه روستاک
 • دانشگاه ساربروکن
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه یو ال ام
 • دانشگاه وورزبورگ

رشته‌ دندانپزشکی :

 • دانشگاه آخن
 • دانشگاه برلین
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه درسدن
 • دانشگاه دوسلدورف
 • دانشگاه ارلانگن نورمبرگ
 • دانشگاه فرانکفورت
 • دانشگاه فریبورگ
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه گریفسوالد
 • دانشگاه هال
 • دانشگاه هانور
 • دانشگاه هیدلبرگ
 • دانشگاه جنا
 • دانشگاه کیل
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه لیپزیگ
 • دانشگاه ماینز
 • دانشگاه ماربورگ
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه رگنسبورگ
 • دانشگاه روستاک
 • دانشگاه ساربروکن
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه یو ال ام
 • دانشگاه وورزبورگ

رشته پزشکی مولکولی :

 • دانشگاه یو ال ام

رشته‌ دامپزشکی :

 • دانشگاه برلین
 • دانشگاه کاستینگ
 • دانشگاه هانوور
 • دانشگاه لیپزیگ
 • دانشگاه مونیخ

رشته‌ داروسازی :

 • دانشگاه لیپزیگ

لیست کالج­ های پیش پزشکی در آلمان

 • کالج دانشگاه  Rwth Aachen
 • کالج دانشگاه هایدلبرگ
 • کالج دانشگاه  Witten/Herdecke
 • کالج دانشگاه لوبک
 • کالج دانشگاه  Mϋnster
 • کالج دانشگاه ماگدبورگ
 • کالج دانشگاه  Tϋbingen
 • کالج دانشگاه وورزبورگ
 • کالج دانشگاه لایپزیک
 • کالج دانشگاه فرایبورگ
3.5/5 - (2 امتیاز)