برای خرید خودرو در آلمان به چه نکاتی باید توجه کرد ؟

برای خرید خودرو در آلمان به چه نکاتی باید توجه کرد ؟

افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به آلمان را دارند و حتی هم اکنون در آلمان اقامت دارند، ممکن است به دنبال خرید خودرو در آلمان باشند، لذا لازم است تا قوانین مربوط به خرید وسیله نقلیه را به خوبی بشناسند. افرادی که دارای گواهینامه معتبر بین‌المللی‌اند، پس از ثبت نام می‌توانند تا 6 ماه بدون داشتن مجوز رانندگی آلمانی در آلمان تردد کنند، این کار حتی با تمدید 6 ماهه دیگر نیز قابل انجام است. در صورت نداشتن گواهینامه رانندگی معتبر، می‌بایستی گواهینامه رانندگی در آلمان دریافت کنند. اشخاصی هم که توان مالی خرید خودروهای نو را ندارند در آلمان نیز می‌توانند برای خرید خودروهای دست دوم در مدل های مختلف اقدام کنند. در ادامه این مقاله همراه با تیم آینفاخ باشید تا با موضوع خرید خودرو در آلمان بیشتر آشنا شوید.

قوانین رانندگی در آلمان

قوانین رانندگی در آلمان ممکن است با کشورهای دیگر متفاوت باشد. لذا قوانین مهم رانندگی در آلمان به شرح زیر است:

قوانین رانندگی در کشور آلمان

سن رانندگی قانونی در آلمان 18 سال است. اگر سن فرد کم‌تر از این باشد، مجاز به رانندگی در آلمان نخواهد بود. حتی اگر سن رانندگی قانونی در کشور فرد مهاجر کمتر باشد. حد قانونی برای نوشیدن و رانندگی در آلمان 50 میلی‌گرم در هر 100 میلی لیتر خون است که این نسبت به بسیاری از کشورها پایین‌تر است. براساس قانون، تمام اتومبیل‌های آلمان باید کاپشن‌های بازتابنده، مثلث هشداردهنده، جداکننده‌های نور چراغ جلو و جعبه کمک‌های اولیه را در صندوق عقب خودرو داشته باشند. رانندگان و مسافران موتورسیکلت باید کلاه ایمنی داشته باشند. حتی در ساعات روشنایی روز، موتورسیکلت‌ها باید با چراغ‌های راهنمای روشن تردد کنند. ممکن است برای ورود به برخی از شهرهای آلمان مانند برلین، کلن، مونیخ و اشتوتگارت به یک برچسب آلاینده نیاز داشته باشید.

خرید خودرو نو در آلمان

همانطور که مستحضرید صنعت خودروسازی آلمان یکی از قوی‌ترین، بزرگ‌ترین و به‎روز‌ترین صنایع در اقتصاد آلمان است و خودروهای با کیفیت آلمانی به سراسر جهان صادر می‌گردند. کمپانی‌های متعددی مانند بنز، فولکس واگن و بی ام و در آلمان وجود دارند و برای خرید خودرو به دلیل تنوع زیاد و کیفیت خوب خودروها، احتمالا دچار سردرگمی زیادی خواهید شد. به طور کلی برای خرید خودرو نیاز به مشاوره، تحقیق و تفحص برای انتخاب خودروی موردنظر، نسبت به شرایط و بودجه خود خواهید داشت.

استفاده از اینترنت و سایت‌های تخصصی، مجلات تخصصی و دیگر موارد می‌تواند برای تحقیق و آشنایی گزینه خوبی باشد، حضور در نمایشگاه‌های خودرو نیز گزینه بعدی است. به احتمال زیاد در نمایشگاه‌ها افراد انگلیسی زبان را پیدا خواهید کرد و می‌توانید از آنها اطلاعات لازم را آسان‌تر کسب کنید. برایشرایط و قوانین خرید ماشین در کشور آلمان  تحقیق در اینترنت سایت‌هایی مانندwww.mobile.deو www.autoscout24.de کمک کننده هستند.

شرایط خرید وسیله نقلیه نو در آلمان

معمولا در آلمان چیزی به نام چانه زدن برای خرید خودرو خیلی مرسوم نیست. از این رو قیمت خودرو مشخص است. اما با توجه به آپشن‌های خودرو مانند سانروف، تهویه هوا، سیستم صوتی و سایر لوازم جانبی، امکان انعطاف‌پذیری قیمت‌ها را ایجاد می نماید. برای خرید خودرو نو می‌توان از گزینه‌های پیشنهادی خودروسازان مانند خرید قسطی یا وام‌های بهره‌دار استفاده کرد. همچنین بانک‌های آلمانی نیز برای خرید خودرو وام‌هایی را ارائه می‌کنند و می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.
به صورت کلی روند خرید خودرو نو بدین صورت است:

پارامتر

شرح

انجام تحقیقات اولیه خرید اتومبیل‌های جدید به بهترین وجه در نمایندگی‌های تجاری خودرو انجام می‌شود.
مراجعه به نمایندگی‌ها و فروشگاه‌ها در نمایندگی شما می‌توانید مدل‌های مختلف رانندگی را آزمایش کرده و در مورد هزینه‌ها و موارد دیگر اطلاعات بیشتری کسب کنید.
نحوه پرداخت خرید و پرداخت پول به طور نقدی یا قسطی
مراحل مربوط به ثبت ثبت اتومبیل پس از خرید
پرداخت مالیات خودرو خودروها در آلمان مشمول مالیات بر ارزش افزوده معمولا 19% هستند. از این رو میزان مالیات براساس نوع خودرو در زمان خرید توسط فروشنده تعریف می‌شود.
بیمه رانندگان در آلمان موظف‌اند خودروی خود را بیمه کنند.

 

خرید خودرو دست دوم در آلمان

اگر به دنبال خرید خودروهای ارزان‌تر و به صرفه هستید، می‌توانید خودروهای استفاده شده و دست دوم را خریداری فرمایید. هرچند خرید خودرو دست دوم ممکن است با خطراتی نیز همراه باشد اما خرید از نمایندگی‌ها و شرکت‌های تولیدکننده خودرو ریسک کم‌تری را برایتان به همراه دارد. برخی ازشزایط خرید خودرو دست دوم در آلمان تولیدکنندگان خودرو در کشور آلمان در سایت خود، فروش خودروهای دست دوم را ارائه می‌نمایند. از مزایای خرید خودرو دست دوم علاوه بر قیمت پایین آن می‌توان به خرید این نوع خودرو با ضمانت‌های معتبر مدت‌دار از نمایندگی‌ها اشاره کرد.

توجه داشته باشید اگر خودرو دسته دوم را بصورت شخصی خرید می‌کنید برای برآورد قیمت آن به مواردی مانند مدل خودرو، سال تولید خودرو، مسافت پیموده شده، تاریخ اولین ثبت صورت گرفته، تعداد مالکین قبلی، تاریخ آخرین معاینات فنی صورت گرفته توجه کنید. چنانچه از قیمت پیشنهادی اطمینان ندارید می‌توانید از مشاورین محلی در آلمان ADACیاTUV استفاده کنید. هنگامی که یک شخص خصوصی به شما یک ماشین دست دوم می‌فروشد، شما باید فورا اسناد رسمی و قانونی ثبت شده خودرو را چک کنید.

گواهینامه رانندگی در آلمان

مهاجرینی که اخیرا به آلمان رسیده‌اند بسته به محل صدور گواهینامه و بسته به مکانی که صادر شده است، می‌توانند تا 10 سال از گواهینامه رانندگی خارجی خود استفاده کنند. اگر فرد دارای گواهینامه رانندگی صادر شده از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد تا تاریخ انقضای کارت خود می‌تواند از آن استفاده کند.البته برای برخی از موارد برای استفاده طولانی‌مدت از گواهینامه‌های خارجی شرایط خاصی درآلمان وجود دارد.
این شرایط شامل این موارد می‌شود: افرادی که دارای گواهینامه غیراروپایی‌اند تا 6 ماه پس از ثبت‌نام می‌توانند از گواهینامه خود در آلمان استفاده کنند. البته ممکن است نیاز باشد تا این افراد مدرک خود را ترجمه کنند. اما پس از گذشت 6 ماه افراد بایستی به دفتر صدور گواهی محل خود مراجعه کرده و گواهینامه آلمانی که همراه با امتحان عملی و نظری است را دریافت کنند. شرایط گواهینامه در آلمان را به طور کامل در مقاله مذکور مطالعه بفرمایید.

روند عملیات ثبت خرید خودرو در آلمان

کلیه اتومبیل‌های آلمان باید در منطقه‌ای که صاحب خودرو در آن زندگی می‌کند تحت دستگاه‌های ذیربط و قانونی ثبت شود. این امر حتی اگر به شهر دیگری در آلمان منتقل شوید نیز پا برجاست. به این دلیل که تمامی پلاک‌های آلمانی کدی را نشان می‌دهند که در آن ثبت شده است. به عنوان مثال B برای شهر برلین یا HH برای هامبورگ است. همچنین اگر اتومبیل خود را از طریق نمایندگی رسمی خریداری کرده باشید، آنها معمولا ثبت نام را کامل برای شما انجام می‌دهند. اگر خودرو را به صورت خصوصی نیز خریداری کرده باشید یا آن را وارد کرده باشید، باید با تعیین وقت در دفتر ثبت‌نام محلی خودرو خود را ثبت کنید. هزینه ثبت‌نام حدود 30€ (یورو) است.

مدارک و اسنادی که برای ثبت خودرو در آلمان موردنیاز است به شرح زیر است:
– گواهی ثبت‌نام رسمی
– شناسه معتبر هویتی (گذرنامه آلمانی، شناسنامه خارجی یا کارت شناسایی)
– اثبات مالکیت قانونی
– اثبات بیمه اتومبیل شماره(eVB)
– گواهی انطباق (در صورت وجود)
– گواهی ثبت خارجی (فقط برای اتومبیل‌های وارداتی)
– گواهی بازررسی فنی TUV
پس از دریافت تاییدیه و ثبت‌نام، متقاضیان پلاک در آلمان می‌توانند پلاک‌های خود را در Autoschilder چاپ نمایند. این افراد همچنین می‌توانند این کار را در هر مکانی که ارائه دهنده این سرویس در آلمان باشد انجام دهند. چاپ پلاک در آلمان در هر جایی قابل انجام است، زیرا مهر ثبت نام چیزیست که باعث اعتبار آنها می‌شود و بدون مهر کاملا بی‌اعتبارند. پلاک‌ها به طور معمول بین €15 الی €20 (یورو) هزینه دارند.

بیمه خودرو در آلمانشرایط و قوانین بیمه خودرو ها در آلمان

تمامی دارندگان خودرو در آلمان بایستی تحت حداقل یک نوع پوشش بیمه‌ای برای خودروی خود قرار بگیرند و بدون بیمه نمی‌توانند خودرو خود را ثبت نمایند. قیمت بیمه اتومبیل در آلمان به عوامل خطر مختلفی از جمله سن، تجربه و محل راننده و همچنین ارزش و اندازه موتور خودرو بستگی دارد. از جمله ارائه‌دهندگان بیمه خودرو در آلمان می‌توان RV24، DA Direkt، AXA،Helvetia Versicherungen و BarmeniaDirekt Versicherungen نام برد. پس از کسب بیمه شماره بیمه eVB از طریق ایمیل صادر می‌شود.
انواع بیمه وسایل نقلیه در آلمان به شکل زیر است:

 

بیمه

توضیحات

شخص ثالث این بیمه خسارتی را که شما یا ماشین شما ممکن است به افراد دیگر یا اتومبیل از جمله قبض‌های پزشکی وارد کند پوشش می‌دهد. در صورت مسئول بودن، خسارت اتومبیل شخصی شما را پوشش نمی‌دهد.
بیمه جزئی علاوه بر پوشش خسارت شخص ثالث، پوشش جزئی نیز در صورت صدمات تصادفی، آتش‌سوزی و سرقت از شما محافظت می‌کند.
بیمه کامل بیمه جامع، کاملا گسترده است. شخص ثالث، آتش‌سوزی، سرقت و هرگونه خسارت وارده به ماشین را پوشش می‌دهد.

روند معاینه فنی خودرو در آلمان چگونه است؟

طبق قوانین آلمان، مطابق با استانداردهای ایمنی آلمان، باید تمام وسایل نقلیه مورد آزمایش قرار بگیرند. بعد از اینکه یک ماشین نو به مدت 3 سال کار کرد، باید هر 24 ماه یکبار آزمایش شود، این آزمایش به نمایندگی از دولت فدرال توسط سازمان‎های خصوصی مانند TRA UV و DEKانجام می‌گردد. در نتیجه، معاینه فنی اغلب به صورت محاوره‌ای به عنوان TUV شناخته می‌شود. اتومبیل‌های نو هنگام خرید هم نیازی به معاینه فنی ندارند. پس از آزمون گزارش کتبی به صاحب اتومبیل داده خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)

Tags

افزودن نظر

Your email is safe with us.