ازمون tetsas

آزمون TestAS

تست آزمون Test für Ausländische Studierende  ، یک آزمون استاندارد جامع استعداد تحصیلی است که صلاحیت علمی داوطلبان مقطع لیسانس را که خارج از اتحادیه اروپا باشند ؛ مورد ارزیابی قرار می دهد .

تست  AS ،که ترکیبی است از تست هوش ، مهارت‌های شناختی، سوالات تخصصی در مورد رشته ی تحصیلی و آزمون زبان آلمانی ، 2 باردرسال و به صورت دیجیتال و کاغذی ، توسط سازمان آموزش و پرورش آلمان برگزارمی گردد . این تست ، از سال ۲۰۱۰ به بعد ، برای پذیرفته شدن در دانشگاه های آلمان الزامی شده است .

متقاضیان می‌توانند دراین آزمون از بین دو زبان انگلیسی و آلمانی ، یکی را انتخاب کرده – تغییر زبان بین بخش‌های آزمون امکان‌پذیر نیست و آزمون دهند و سپس نتیجه را به صورت آنلاین دریافت نمایند ، با ضمیمه شدن کارنامه به مدارک دانشجو ، مراکز آموزشی و دانشگاه‌های آلمان از نتایج آن باخبر خواهند شد.

از آنجایی که گواهینامه ی این آزمون برای همه ی دانشگاه‌ها اجباری نیست ، توصیه می شود قبل از تحصیل در دانشگاه های آلمان ، از طریق سایت آزمون و یا دانشگاه مربوطه پیگیری کنید که آیا نیازی به شرکت در تست  AS  می باشد یا خیر،

مزایای تست AS

شرکت کردن در آزمون AS ، می تواند مزیت های زیر را به همرا ه داشته باشد :

 • پس از انجام آزمون و برحسب نیازمندی های موضوعی دانشگاه های آلمان ، متقاضیانی انتخاب می شوند که بهترین عملکرد را در رابطه با آن موضوع داشته باشند . قابل ذکر است  مدرک این تست حتی می تواند در اخذ بورسیه‌های تحصیلی آلمان هم کمک کننده باشد .
 • با انجام این تست ، متقاضی از بین موضوعات مختلف دانشگاه ، از نیازمندی های معمول آنجا آگاه می شود .
 • متقاضی با توجه به نتیجه ی آزمون ، قادر است مهارت‌های شناختی و شانس موفقیت تحصیلی خود را در دانشگاه آلمانی مورد نظر خود اندازه‌گیری نماید .
 • با استفاده از نتایج این تست ، فرد می تواند از توانایی‌های فکری خود آگاه شده و درراستای اهداف خود ، به شرکت موردنظر خود درخواست دهد .

بخش‌های مختلف آزمون AS

بخش عمومی و تخصصی ، به صورت کتبی و سوالات چهار گزینه ای می باشد و متقاضی باید در هر دو بخش تست شرکت نماید ، ولی در  بخش تخصصی ، با توجه به رشته ی تحصیلی و نیازمندی دانشگاه درآن رشته ، مشخص می شود کدام بخش باید مورد سنجش قرار گیرد. اگر داوطلب می خواهد فقط میزان توانایی زبان خود را مورد سنجش قرار دهد بهتر است در TestDaF شرکت نماید.

داوطلبین پاسخ های خود را در برگه ی جواب علامت می زنند و نتایج این آزمون در موسسه TestDaF بررسی و تصحیح می گردد.

آزمون TestAS

   زمان و بخش های آزمون  AS 

زمان کامل آزمون  AS،‌  ۲۹۰ دقیقه می باشد وشامل سه بخش زیر می باشد :

1-آزمون زبان

در این بخش ، مهارت زبان شما به صورت کاملا آنلاین و در مدت زمان 30 دقیقه ، مورد ارزیابی قرار می گیرد . برای شرکت در این آزمون ، باید حداقل سطح B1 را داشته باشید تا بتوانید به سوالات پاسخ دهید .

2-آزمون اصلی

در بخش اصلی ، عمومی و دروس پایه ، دانش کمی داوطلبان مورد بررسی قرارگرفته و برای تمامی رشته های تحصیلی دانشگاه مهم می باشد . این آزمون در مدت زمان ۱1۰ دقیقه برگزار می شود و شامل ۴ قسمت زیر می باشد:

 • سوالات ریاضی یا محاسباتی (SQP)
 • سوالات استنباطی (IR)
 • سوالات الگوهای تکمیلی (CP)
 • سوالات سری های عددی (CNS)

3- آزمون موضوعی

در این بخش آزمون ، سوالات کاملا تخصصی بوده و مربوط به رشته ی تحصیلی متقاضی می باشد و مدت زمان پاسخگویی به سوالات ۱۵۰ دقیقه می باشد .

این آزمون برای رشته های تخصصی فنی ومهندسی،  اقتصاد ، علوم انسانی، مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ریاضیات، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی برگزار می گردد .

سرفصل های رشته های تخصصی آزمون AS

 سرفصل های رشته های تخصصی آزمون به شرح زیر است :

مهندسی

 • شناسایی اجسام سه بعدی
 • تجزیه و تحلیل روابط متقابل فنی
 • تجزیه و تحلیل و تفسیر نمودارها ، نمودارها و جداول فنی

تعداد کل سوالات:۵۷

اقتصاد

 • تجزیه و تحلیل روابط اقتصادی
 • تجزیه و تحلیل نمودارها و جداول اقتصادی
 • تجزیه و تحلیل فرایندها
 • تعداد کل سوالات: ۴۴

علوم انسانی، مطالعات فرهنگی و اجتماعی

 • درک و تفسیر متون
 • استفاده از سیستم‌های نمایشی انعطاف پذیر و سه بعدی
 • شناخت ساختارهای زبان

تعداد کل سوالات: ۶۶

ریاضیات، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی

 • تجزیه و تحلیل روابط متقابل علمی
 • درک و تفسیر تصاویر

تعداد کل سوالات: ۴۴

اطلاعات دقیق تر از نحوه ی برگزاری آزمون و نمونه سؤالات را می توان از سایت اینترنتی  www.testas.de  بدست آورد .

ثبت‌نام در آزمون AS

ابتدا داوطلب باید در وب‌سایت   TestAS به‌صورت آنلاین ثبت‌نام کرده و پس از دریافت ایمیل تأیید و از طریق آن تاریخ آزمون را رزرو نماید ، سپس مرکز آزمون را  با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود انتخاب نماید. زمان آخرین مهلت ثبت نام در هر تست ، 5 هفته قبل از برگزاری آزمون   TestAS است.

اعتبار گواهی آزمون AS  

اعتبار گواهی TestAS نامحدود است وهرگز منقضی نمی‌شود.

آزمون TestAS

مراکز آزمون  AS در ایران

آزمون  AS ، در شهرهای مختلف ایران ، زیرنظر سفارت آلمان برگزار می‌شود . داوطلب می‌تواند بصورت اینترنتی و از طریق سایت TestAs  در یکی از مراکز زیرثبت‌نام نماید :

 • دانشگاه اصفهان، دپارتمان زبان‌های خارجی واقع در خیابان هزارجریب
 • آموزشگاه Deutsches Sprachinstitut واقع در تهران، دیباجی جنوبی بعد از اتوبان صدر
 • آموزشگاه Deutsches Sprachinstitut واقع در تهران، خیابان یخچال قلهک، خیابان شریعتی
 • آموزشگاه Deutsch-Iranische Industrie واقع در تهران، خیابان بخارست
 • آموزشگاه Divan-Kulturinstitut واقع در تهران، دیباجی جنوبی، بعد از اتوبان صدر، ساختمان ورگل

تعداد انجام تست AS در یک سال

این تست ، از سال ۲۰۰۹ ، معمولا دو بار در سال برگزار می شود که با مراجعه به سایت تست as می توان از زمان برگزاری آن آگاه شد.

 شرایط شرکت کندگان در تست AS

تمامی افراد در هر سنی می توانند در این تست شرکت کنند . این تست برای کسانی طراحی شده که می خواهند اولین مدرک را در کشور آلمان دریافت نمایند .

زمان مشخص شدن نتیجه ی تستAS

داوطلب حدود چهار هفته پس از آزمون ، با ورود به وب‌سایت  TestAS با وارد کردن نام کاربری و گذرواژه ی خود، می‌تواند به نتایج آزمون دسترسی پیدا کرده و آن را همراه با سایر مدارک ، برای ثبت‌نام به دانشگاه‌های آلمان ارسال کند.

سطح مورد نیاز برای شرکت در تست AS

متقاضی براساس استاندارد اروپایی سنجش زبان ، برای شرکت در تست as آلمانی ، باید در سطح B1 باشد تا بتواند در این تست بدون مشکل شرکت نماید.  

وسایل موردنیاز جهت شرکت در تست AS

 • یک کارت شناسایی معتبر معمولا همان کارتی است که در هنگام ثبت نام از آن استفاده شده است مانند پاسپورت یا کارت ملی -که داوطلب در زمان ورود به مرکز تست ، باید آن را به مسئول برگزاری تست نشان دهد .
 • از داوطلب درخواست می شود تا ایمیل تاییدیه ای را که برایش فرستاده شده است، به مسئول آزمون نشان دهد.
 • یک خودکار مشکی یا آبی برای پاسخگویی

داوطلب در هنگام آزمون نمی تواند هیچ وسیله ی اضافه ای را همراه خود داشته باشد ، در مرکز آزمون وسایل مورد نیاز – همچون ماشین حساب یا برگه ی چرک نویس – به او داده خواهد شد.

چگونگی سیستم نمره دهی تست AS

تصحیح هر بخش از تست as به صورت اتوماتیک می باشد. داوطلب نتایج تست را با توجه به میزان توانایی اش در بخش تخصصی ، به صورت درصدی و‌ رتبه ای دریافت خواهد کرد.

داوطلب در این تست ،عنوان قبولی یا عدم قبولی را در مدرک خود مشاهده نمی کند و انتخاب داوطلبان توسط دانشگاه های آلمان ، براساس رتبه هایی تعیین می شود که در این تست مشخص شده است .

نمره های استاندارد تست AS

 درنتایج آزمون ، از مقیاسی با میانگین ۱۰۰ و انحراف استاندارد ۱۰، استفاده می شود .

توصیف نمرات استاندارد ، بدین صورت است که :

 بالاتر از ۱۱۰   ، عملکرد خوب

بین ۱۱۰-90    ، عملکرد متوسط

کمتر از ۹۰       ، عملکرد ضعیف

توصیف نمرات استاندارد کسب شده در آزمون های گذشته ، بدین صورت بوده است که :

حدود ۳۶ درصد   ، بین ۱۰۰-90

 ۳۶ درصد         ، بین ۱۱۰100

حدود ۱۴ درصد    ، بین ۸۹ -70

۱۴ درصد           ، بین ۱۳۰-111

منابع تست AS

از آنجایی که این تست برای سنجش استعداد تحصیلی داوطلبان طراحی شده و تمامی جنبه های آموزشی فرد سنجیده می شود ، منبع خاصی برای مطالعه معرفی نشده است .

هزینه ی ثبت نام تست AS

با توجه به رشته ی مورد نظرو محل برگزاری داوطلب ، هزینه ی ثبت نام محاسبه می شود . اما به طور متوسط شهریه ثبت نام حدود۸۰ یورو  می باشد .

5/5 - (1 امتیاز)